Macaristan Ankara Büyükelçiliği

Macaristan Büyükelçiliği Ankara
Macaristan Büyükelçiliği Ankara, uluslararası hukuk çerçevesinde öncelikli olarak Türkiye’de yaşayan Macarların çıkarlarını korumakla; Türkiye’deki gelişmelere dair yasal yollarla eriştiği bilgileri Macaristan Devleti’ne bildirmekle; Macaristan ve Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel ilişkileri geliştirmekle yükümlüdür. Macaristan Büyükelçiliği Ankara, kendi vatandaşlarının bürokratik işlemleri dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet izni sahibi 3. ülke vatandaşlarının  konsolosluk, resmi evrak  işlemlerinin yürütüldüğü diplomatik Macaristan temsilciliğidir.

Macaristan Büyükelçiliği Ankara İletişim Bilgileri Nedir?

Adres: Sancak Mahallesi, Layoş Koşut Cad. No. 2, Yıldız, Çankaya, Ankara

Telefon:               +90 (312) 405 8060

Fax:                     +90 (312) 405 89 33

E Posta:              mission.ank@mfa.gov.hu

Ankara Macaristan Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü Çalışma saatleri Nedir?

Pazartesi- Perşembe: 09.00-17.00

Cuma: 09.00-15.00

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü Adresi Nedir?

Sancak Mahallesi, Kahire Caddesi, No 30. / Layoş Koşut Caddesi, No 2.

Yıldız / Çankaya, 06650 Ankara

Telefon: +90 312 442 22 75

Fax:+90 312 438 92 19

E Posta:consulate.ank@mfa.gov.hu

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü çalışma saatleri Nedir?

Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Cuma:  9.00-12.00 saatleri arasında (Eğitim ve gönüllü hizmet amaçlı C tipi vize başvuruları) 

Perşembe: 9.00-12.00 saatleri arasında (Kazanç sağlamaya yönelik oturma izni başvuruları)

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe: 14.00-16.30 saatleri arasında (İmza, tercüme, suret onayları ve de nüfus işlemleri (evlilik onayı, doğum kayıt, isim değiştirme)

Macaristan Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi Hangi İlleri Kapsar?

Ankara, Adıyaman, Ardahan, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bitlis, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Eskişehir, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay (Antakya), Içel (Mersin), Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Şiirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini Macaristan Ankara Büyükelçiliği’nde yapabilirler.

Türkiye’de faaliyet gösteren Macaristan  Büyükelçiliği ve  Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu  bulundukları ilde ve yakın çevrede yer alan illerde ikamet eden Macar vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme konusunda yetki sahibidir. Resmi evrak işlemleri için Macaristan  Konsolosluğu’na ve Macaristan Büyükelçiliğine başvuru yapması gereken Türkiye’de yaşayan Macarlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları konsolosluk işlemlerini, ikamet ettikleri ilde ya da en yakın ilde bulunan Macaristan diplomatik temsilcilikleri aracılığıyla yapmalıdır.

Macaristan  Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Türkiye’de yaşayan Macaristan vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni olan yabancı uyruklu vatandaşların vatandaşlık işlemleri, vize işlemleri, kayıt işlemleri, oturum işlemleri gibi resmi işlemlerin yapıldığı yetkili kurumdur. Macaristan Ulusal Vizesi (uzun süreli vize) almak için Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ya da Macaristan Büyükelçiliği Konsolosluk vize bölümüne başvurulması gerekmektedir. Macaristan Kısa süreli (Schengen vizesi) vizesi için ise (180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde) Macaristan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine başvuru yapılmaktadır.

Macaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısa süreli Macaristan vize (Schengen vizesi) başvurularını, Macaristan diplomatik temsilcilikleri outsource ettiği kurum ve Schengen vize başvurularını yapmakta yetkili Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile kabul etmektedir.  Uzun süreli (çalışma, oturum vb. ) amaçlarla Macaristan'a seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları uzun süreli Macaristan vizesi başvurusu yapmalıdır. Uzun süreli Macaristan vizesi başvuruları Macaristan Konsolosluğuna ya da Macaristan Büyükelçiliğine şahsen yapılmalıdır. Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, T.C. oturma İznine sahip olmaları halinde İtalya vize başvurularını Türkiye’den yapabilirler. Macaristan vizesi başvurularını Türkiye’den yapan üçüncü ülke vatandaşları Türkçe ya da Macarca bilmedikleri takdirde, vize başvurularını tercüman refakatinde yapmalıdırlar.

Macaristan Büyükelçiliği 2023 Resmi Tatil Günleri Nedir?

1 Ocak

Yeni Yıl

15 Mart

Macaristan Ulusal Bayramı

7 Nisan

Kutsal Cuma

21-23 Nisan

Ramazan Bayramı

1 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

19 Mayıs

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

28 Mayıs

Pönkosd/Pentecost

15 Temmmuz

Demokrasi Günü

28 Haziran 1 Temmuz

Kurban Bayramı

20 Ağustos

Macaristan Milli Günü

30 Ağustos

Zafer Bayramı

23 Ekim

1956 İhtilali

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

1 Kasım

Azizler Günü

25 Aralık

Noel

Macaristan Büyükelçiliği  Ankara Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Macaristan vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Macaristan Büyükelçiliği Ankara'dan yapabilirler. Gerekli evrakları hazırladıktan sonra Macaristan Büyükelçiliği Ankara'dan randevu alarak gerçekleştirilir. Bazı durumlarda Macaristan Büyükelçiliği Ankara ek evrak talebinde bulunabilme olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır. 

Macaristan Büyükelçiliği Ankara Vize Reddi Durumunda Ne Yapılır?

Macaristan vizesi için yapılan başvurular, Macaristan Büyükelçiliği Ankara tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde reddedilebilmektedir. Macaristan vizesi başvurusunda bulunanların gerçeği yansıtmayan beyanlarda bulunması ya da eksik belge sunması, seyahat amacının kanıtlanmaması halinde başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir.

Macaristan vizesi başvurularında,  Macaristan Konsolosluğu ve Macaristan Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Macaristan vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Macaristan Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir. 

Macaristan vizesi başvurularında seyahat amacının kanıtlanmaması, sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Macaristan vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Macaristan seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması durumlarında Macaristan vizesi başvurusu,  Macaristan vize reddi ile neticelenebilmektedir. Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerden herhangi birinin Schengen vizesi konusunda aldığı karar Schengen Bölgesi’ne üye diğer ülkeler açısından da bağlayıcı olabilmektedir. Schengen Bilgi Sisteminde (SIS) üye ülkelerden herhangi birine girişi yasak olduğuna dair kayıt bulunan kişilerin başvuruları Macaristan vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Macaristan Vizesi talebinde bulunan kişilerin Schengen yasaları çerçevesinde, Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerden biri ya da birkaçı için kamu düzeni ve kamu güvenliği konularında tehlike oluşturacak durumda olması söz konusu kişilerin Macaristan vizesi talebinin reddedilmesine yol açabilmektedir.

Macaristan vizesi başvurusunda bulunan kişiler güncel ve orijinal belgeler ibraz etmelidir.  Macaristan konsolosluğu vize başvurusunda sunulan evrakların güncel olmaması, sahte olması ya da eksik olması gibi durumlarda başvuru sahibinin Macaristan vizesi başvurusunu ret ile sonuçlandırabilmektedir.   

Macaristan vize başvurusu reddedilen kişilerin ret kararına itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Macaristan vize başvurusuna ret cevabı alan kişiler eksik ya da yanlış beyan edilmiş evraklarını tamamlayarak Macaristan Ankara Büyükelçiliği’ne reddedilen vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi talebi ile başvuru yapabilirler.

Macaristan'ın Hangi İllerde Temsilciliği Vardır?

Macaristan Devleti’nin Türkiye’nin birçok kentinde temsilciliği bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan Macaristan Temsilcilikleri aşağıdaki gibidir.  

-      Macaristan Ankara Büyükelçiliği

-      Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu

-      Macaristan İzmit Fahri Konsolosluğu

-      Macaristan Antalya Fahri Konsolosluğu

-      Macaristan Gaziantep Fahri Konsolosluğu

-      Macaristan Kütahya Fahri Konsolosluğu

-      Macaristan Tekirdağ Fahri Konsolosluğu

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Nerededir?

 

 

Duyurular

Macaristan Vize Başvurusunda Bulunacakların Dikkatine!

  Macaristan Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize biriminin yaptığı açıklamaya göre 2021 yılında alınmış Schengen Vizelerinde VIS...
2023-08-11 14:04:46

Macaristan Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Macaristan’ın Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Macaristan’ın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötü...
2023-08-11 14:04:25

Macaristan Başkonsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Macaristan Başkonsolosluğu yayınladığı bildiride 04.04.2021- 05.04.2021 tarihleri arasında Macaristan'ın resmi tatili kapalı olacağın...
2023-08-11 14:04:04

Macaristan Konsolosluk vize randevu sistemi hakkında

Macaristan vizesi Konsolosluk randevu alma işlemleri için Macaristan Konsolosluğu resmi web sitesi randevu alma butonlarını kulanarak Macarista...
2023-08-11 13:45:12
Tüm Duyurular