Macaristan'da Üniversite Eğitimi

Macaristan’da Üniversite Eğitimi

Macaristan’ın Avrupa Birliği üyeliğinden sonra eğitime yaptığı yatırımlar artmış, ülke yüksek öğretim konusunda uluslararası bir boyut kazanmıştır. Macaristan sistemli eğitim politikası sayesinde her yıl daha fazla öğrenci Macaristan’a rağbet etmektedir. Macaristan Üniversiteleri, ulusal, evrensel kültürü korumak, geliştirmek, bilimi ilerletmek,  akademik bilgiyi yeni nesillere aktarmak, Macar öğrencilerin, yabancı öğrencilerin günümüzdeki ve uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılama amacını taşımaktadır. Üniversite eğitimi için Macaristan’ı tercih eden öğrenci Macaristan’daki köklü ve seçkin üniversitelerde eğitim alma imkanına sahip olur.  Macaristan üniversite diplomalarının tüm dünyada akreditasyonu bulunmaktadır. Türkiye’deki birçok vakıf üniversitesinden daha düşük harç bedeli, sunduğu yüksek eğitim kalitesi, yaşam standardı, Orta Avrupa’daki merkezi konumu ile Macaristan, üniversite eğitimleri için Avrupa’yı düşünen yabancı öğrenciler için en iyi seçeneklerden biridir. Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte Orta Avrupa’nın en önemli turistik başkentlerindendir. Macaristan uluslararası alanda birçok yüksek öğretim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. Yaşama koşullarının diğer Avrupa ülkelerine oranla daha uygun olması ve üniversitelerin çoğunda eğitim dilinin İngilizce olması sebebiyle Macaristan, yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Yabancı öğrenciler için Macaristan üniversite eğitimi üniversitelerin kendi belirlediği koşullara göre değişiklik gösterirken, eğitim dilinin İngilizce olduğu bölümlerin hepsi TOEFL/IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan alınmış İngilizce dil yeterlilik belgesi istemektedir.   

Üniversitelerde araştırmaya ve geliştirmeye büyük önem verildiği için üniversite eğitim kalitesi yüksek olan Macaristan'da üniversite taban puanı yoktur. ÖSYM yerleştirme belgesi, Macaristan yüksek öğretim kurumlarında istenmemektedir, fakat başvurulan üniversiteye bağlı olarak öğrenci,  üniversiteye kaydı öncesi yazılı ve sözlü sınava tabi tutulabilmektedir. Macaristan’da bulunan üniversitelerin YÖK ile denkliği bulunmaktadır. Yabancı dil bilgisi yeterli görülmeyen Türk öğrenciler ilk yıllarında Macaristan üniversite dil programlarına devam ederler. Üniversite programına göre öğrenci, Macarca ve İngilizce dil hazırlık eğitimi almaktadır. Macaristan üniversiteleri hazırlık programlarında İngilizce ve Macarca derslerinin dışında, dahil olacakları bölümlerin gerekli görmesi halinde uzmanlaşacakları alanlara dair bilimsel hazırlık dersleri de alabilmektedirler. 

Macaristan’daki üniversitelerin birçoğunda hazırlık programları vardır. Yabancı öğrencilerin de dahil olduğu hazırlık programlarında İngilizce ve Macarca dil eğitiminin yanı sıra seçmek istedikleri bölümün hazırlık derslerini de alabilen öğrenci hazırlık programına devam ederken okulun sunduğu olanakları pratik olarak deneyimlerken de okumak istediği bölüme karar verebilir. Hazırlık programına dahil olmak istemeyen öğrenci hazırlık yılı öncesi muafiyet sınava girerek hazırlık yılını atlayabilir. Öğrencinin dil ve bilimsel hazırlığına yönelik yapılan muafiyet sınavında üniversitenin belirlediği barajı geçmesi gerekmektedir. İngilizce dil bilgisi hazırlık programına katılacak kadar iyi olmayan öğrencilerin, yoğunlaştırılmış İngilizce programı almaları gerekmektedir. Yoğun İngilizce eğitimi alan öğrenci bu programın sonunda hazırlık (foundation) dönemine başlayabilir. Hazırlık öğrenimini başarıyla tamamlayan öğrenci uzmanlaşma derslerini içeren lisans seviyesine başlayabilir. Macaristan’da lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi ise 2 yıl sürer. Tıp eğitimi 6 yıl, Diş Hekimliği ve Eczacılık ise 5 yıldır Öğrencinin akademik performansına bağlı olarak bu süre uzayıp kısalabilmektedir. 
Macaristan Üniversitelerine başvuru yapmak için temel evraklar T.C. Nüfus Cüzdanı, Lise Diploması, transcript, okulun eğitim diline göre İngilizce ve Macarca, varsa öğrencinin LYS sonucudur. Öğrenci gideceği üniversiteden ek evrak talebi olup olmadığını öğrenmeli, evraklarını üniversiteye eksiksiz bir şekilde ulaştırmalıdır.   Macaristan'daki belli başlı üniversiteler aşağıda sıralanmıştır:

Central European University (CEU)-İşletme Yüksek Okulu(GSB)Budapeşte: CEU Üniversitesi, hem Avrupa’nın hem de ülkenin en iyi İşletme okullarından birisidir. CEU İşletme Yüksek Okulu kuramsal anlamda Amerika MBA programına uzanan işletme master programlarının ön hazırlığını vermenin yanında pratik olarak da yönetici yetiştirmektedir.  Central European University CEE bölgesindeki ilk eğitim fakültelerinden biridir. Kuruluşundan itibaren okul, bulunduğu bölgenin değişen ekonomisini göz önünde bulundurarak, ileri seviye Avrupa üniversiteleriyle paralel standartlar geliştirmek amacıyla hareket etmiştir. 

Central European University (CEU)-İşletme Fakültesi:CEU İşletme Fakültesi Amerikan yüksek lisans yöneticilik diploması ve çift lisans diploması olanağı sağlamaktadır. Yüksek lisans MBA, Yönetici MBA’si, MSC(Fizik Master) gibi programlardan oluşmaktadır.

International Business School (IBS): Orta Avrupa’nın ilk özel yüksek öğrenim kurumu olan IBS işletme alanında uzmanlaşmıştır. IBS’de üniversite eğitimi alan öğrenciler lisans eğitimlerinden sonra da master programlarını takip ederek akademik donanımlarını tamamlarken, üniversitenin tanıdığı imkanlarla bir yandan da global iş dünyasının aktif bir öznesi konumuna gelirler. 
Dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan Oxford Brookes Üniversitesiyle anlaşmalı olan IBS, Oxford Brookes ile gerçekleştirdiği ortak projeleriyle, öğrencinin iş dünyası pratiğine odaklı ve kültürlerarası etkileşime dayanan, uluslararası geçerliliği olan diploma programları sunmaktadır. IBS bunların dışında 20 ülkedeki 80 den fazla eğitim kurumu ortağıyla IBS öğrencileri birçok değişik eğitim lokasyonu seçeneğine sahiptirler. Özel bir kolej olması sebebiyle IBS sürekli olarak değişen uluslararası pazarın ihtiyaçlarına çok kolay uyum sağlamış ve eğitim programlarına buna uygun olarak modifiye etmektedir. IBS, Business Studies, Finance and Accounting, International Business Relations, International and European Studies, Creative Arts and Events Management, BA in Travel and Tourism Studies gibi lisans programlarının yanı sıra Master of Science in International Business,  Master of Science in Strategic Finance, Master of Science in Strategic Human Resource Management, Executive MBA gibi master programlarına sahiptir. 


Pecs Universitesi: Pécs Üniversitesi, yüksek öğretim seviyesiyle Macaristan sınırlarının dışında da tanınmaktadır. Avrupalı yüksek kaliteli eğitim sisteminin simgesi olan Bologna kriterlerine sahip okulda, hem Fen Bilimleri hem de Sosyal Bilimler alanındaki çok çeşitli programlarıyla 30.000’ne yakın öğrenciye ve 2,000 öğretim görevlisine sahiptir. Hazırlık programında hem ileri İngilizce hem de mesleki İngilizce öğrenimi imkanı sunan üniversitenin ayrıca Almanca eğitim programları da bulunmaktadır.  İlkokul Öğretmenliği, Anaokulu öğretmenliği programlarının yanı sıra Hemşirelik, Alman Dili ve Edebiyatı, Tıp ve Dişçilik gibi Almanca lisans programları bulunmaktadır. 


Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE): Eötvös Loránd Üniversitesinin Budapeşte Eötvös Loránd Üniversitesi, (Ötvöş Lorand ya da ELTE)  yaklaşık 400 yıllık geçmişiyle (1635) Macaristan’da en fazla öğrencinin bulunduğu üniversitelerdendir. Şangay Jiao Tong Universitesi tarafından hazırlanan "Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması" adlı listede Eötvös Loránd, Macaristan'ın en iyi üniversitesi seçilmiştir. Eötvös Loránd yeni yapılan, ileri teknolojiye sahip kampüsüyle 8 adet fakülteye; Bilim Fakültesi, Bilişim Fakültesi, Hukuk ve Siyasal Bilimler, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Eğitim ve Psikoloji, İlköğretim ve Anaokulu Öğretmen Fakültesi, Bárczi Gusztáv Özel Eğitim Fakültesi sahiptir. 
Budapeşte Eötvös Loránd Üniversitesi’nin diploması başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere tüm Dünya tarafından kabul görmektedir.  ELTE’de yetişmiş ya da görev almış çok sayıda dünyaca ünlü bilim adamı ve 4 Nobel ödüllü bilim adamı bulunmaktadır. 


 Macaristan’da Üniversite Eğitimin Avantajları 

- Macaristan Üniversitelerinin YÖK'ten denkliği vardır.
-Budapeşte’deki üniversiteler başta olmak üzere birçok üniversitenin eğitim dili İngilizce'dir.
-Macaristan, yabancı öğrencilerin üniversite eğitimi için öğrencide Türkiye’deki bir üniversiteye yerleşmiş olmak şartı aramamaktır. Yabancı öğrenci, lise diplomasıyla başvuru yapabilir.
-Eğitim ücretleri Avrupa’nın birçok ülkesine göre daha uygundur.
-Macaristan’da üniversite eğitimi gören kişi mezun olduğunda tüm dünyada ve Türkiye’de geçerli Avrupa Birliği-Mavi Diploma’ya sahip olur.
- Türkiye'de olduğu gibi Macaristan’da birçok üniversite yurt ve öğrenci evi imkanı sağlamaktadır. Bu yurtların ücretleri yurtların durumlarına, bağlı olduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir.  

Duyurular

Macaristan Vize Başvurusunda Bulunacakların Dikkatine!

  Macaristan Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize biriminin yaptığı açıklamaya göre 2021 yılında alınmış Schengen Vizelerinde VIS...
2023-08-11 14:04:46

Macaristan Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Macaristan’ın Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Macaristan’ın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötü...
2023-08-11 14:04:25

Macaristan Başkonsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Macaristan Başkonsolosluğu yayınladığı bildiride 04.04.2021- 05.04.2021 tarihleri arasında Macaristan'ın resmi tatili kapalı olacağın...
2023-08-11 14:04:04

Macaristan Konsolosluk vize randevu sistemi hakkında

Macaristan vizesi Konsolosluk randevu alma işlemleri için Macaristan Konsolosluğu resmi web sitesi randevu alma butonlarını kulanarak Macarista...
2023-08-11 13:45:12
Tüm Duyurular