Macaristan Konsolosluğu, Portekiz, Norveç, Slovenya Vize Başvuruları

Macaristan Cumhuriyeti ile Estonya Cumhuriyeti, Slovenya Cumhuriyeti, Norveç Krallığı ve Portekiz Cumhuriyeti arasında ortak vize merkezi anlaşması bulunmaktadır. İmzalanan ortak vize merkezi anlaşması uyarınca Estonya’ya, Slovenya’ya, Norveç’e ve Portekiz’e seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularını Macaristan Konsolosluğu vasıtası ile yapacaklardır.

Macaristan Konsolosluğu’na Estonya vizesi, Slovenya vizesi, Norveç vizesi ya da Portekiz vizesi için başvuruda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları vize başvurularını Macaristan Konsolosluğu vize prosedürü doğrultusunda yapmalıdır. Ancak Macaristan Konsolosluğuna Slovenya, Norveç ya da Portekiz vizesi için başvuruda bulunan kişiler vize başvurusunda bulundukları ülkenin talep ettiği vize başvurusu belgelerini de ibraz etmek zorundadır.

Macaristan Konsolosluğu Estonya Vizesi Nedir?

Estonya Cumhuriyeti ile Macaristan Cumhuriyeti arasında ortak vize anlaşması imzalanmıştır. 8 Nisan 2009 tarihinde yürürlüğe giren Macaristan Konsolosluğu Estonya ortak vize merkezi anlaşması uyarınca Estonya Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Estonya vizesi başvurularını Macaristan Konsolosluğu’na yapabileceklerdir.

Estonya Cumhuriyeti’ne seyahat edecek olan Türkiye Diplomatik Pasaport, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu hamili kişiler 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan Estonya seyahatleri için Macaristan Konsolosluğu Estonya vizesi için başvuru yapmak zorunda değildir.

Estonya'ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları(pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunmuyorsa) Estonya seyahatlerini yapabilmek için Macaristan Konsolosluğu’na Estonya vizesi için müracaat etmek zorundadırlar.

Estonya Vize Başvuru Belgeleri Nedir?

Estonya vizesi için Macaristan Konsolosluğu başvuruda bulunacak olan kişiler Macaristan Konsolosluğu’nun vize prosedürünü uygulamak zorundadır. Macaristan Konsolosluğu tarafından talep edilen Estonya vizesi başvuru belgeleri Macaristan vizesi için talep edilen vize başvuru belgeleri gibidir. Ancak Macaristan Konsolosluğu Estonya Aile ziyareti vizesi için başvuru yapan kişiler Macar vizesi belgelerine ek olarak,

 - Noter tarafından onaylanmış, İngilizce yazılmış orijinal davetiye

- Davet eden kişinin pasaportu veya oturma izninin fotokopisi belgelerini Macaristan Konsolosluğu’na ibraz etmelidir.

Macaristan Konsolosluğu, Slovenya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan Cumhuriyeti ile Slovenya Cumhuriyeti arasında imzalanan ortak vize merkezi anlaşması 8 Nisan 2009 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Macaristan Konsolosluğu Slovenya ortak vize merkezi anlaşmasına göre, Slovenya Cumhuriyeti’ne seyahat etmeyi planlayan kişiler Slovenya vizesi başvurularını Macaristan Büyükelçiliği ya da Macaristan Konsolosluğu vasıtası ile yapacaklardır.

Slovenya Cumhuriyeti’ne seyahat etmeyi planlayan Türkiye Diplomatik Pasaport, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu hamili kişiler 6 ay içerisinde 3 ay ile sınırlı olan Slovenya seyahatlerinde Macaristan Konsolosluğu Slovenya vizesi başvuru işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

Slovenya Cumhuriyeti Schengen Bölgesi üyesidir. Dolayısıyla pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunmayan Umuma Mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye girebilmek için Macaristan Konsolosluğu Slovenya vizesi işlemlerine başvuru yapmakla yükümlüdür.

Slovenya Vizesi Başvuru Belgeleri Nedir?

Macaristan Konsolosluğu Slovenya vizesi için başvuruda bulunacak kişiler, Macaristan Konsolosluğu Macaristan vizesi için sunulması gereken vize başvuru belgelerini ibraz edeceklerdir. Ancak Macaristan Konsolosluğu Slovenya vizesi başvurularında bazı ek belgeler sunmak zorundadır.

Macaristan Konsolosluğu’na Slovenya ticari vizesi için başvuruda bulunan kişiler diğer vize başvuru belgelerine ek olarak,

- Noter tarafından onaylanmış orijinal davetiye (Garanti Mektubu/ Letter of Guarantee/ GarantnoPismo)belgesini sunmak zorundadır.

Slovenya Aile ziyareti vize için Macaristan Konsolosluğu’na başvuru yapacak kişiler ise Macaristan Konsolosluğu tarafından talep edilen belgelerin yanı sıra

 - Noter tarafından onaylanmış, İngilizce yazılmış orijinal davetiye

- Davet eden kişinin pasaportu veya oturma izninin fotokopisiibraz etmelidir.

Macaristan Konsolosluğu, Norveç Vizesi Nedir?

Norveç Krallığı ile Macaristan Cumhuriyeti arasında imzalanan Ortak Vize Merkezi anlaşmasına göre Norveç’e seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Norveç vizesi başvurularını Macaristan Konsolosluğu’na ve Macaristan Büyükelçiliği’ne yapma hakkına sahiptirler. Macaristan Konsolosluğu Norveç vizesine ilişkin ortak vize merkezi anlaşması 1 Temmuz 2009 tarihi itibariyle yürürlüktedir.

Norveç Krallığı Schengen Bölgesi üyesi olduğundan Norveç’e seyahat etmek isteyen kişiler, pasaportlarında geçerli Schengen vizesi olması durumunda Macaristan Konsolosluğu Norveç vize işlemlerine tabi tutulmazlar.

Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportları olan Diplomatik Pasaport, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu hamili kişiler 180 gün içerisinde 3 ay ile sınırlı olan Norveç seyahatleri için Macaristan Konsolosluğu Norveç vizesi başvuru işlemlerine başvuru yapmazlar.

Pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunmayan Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları Macaristan Konsolosluğu Norveç vizesi işlemlerine başvuruda bulunmak zorundadır.

Norveç Vizesi Başvuru Belgeleri Nedir?

Norveç vizesi için Macaristan Konsolosluğu’na ibraz edilmesi gereken vize başvuru belgeleri ile Macaristan Konsolosluğu’nun Macaristan vizesi başvuruları için talep ettiği vize başvuru belgeleri benzerdir. Ancak bazı durumlarda Macaristan Konsolosluğu Norveç vizesi başvurusu için fazladan sunulması gereken belgeler bulunmaktadır.

Norveç aile ziyareti vizesi için Macaristan Konsolosluğu’na başvuru yapan kişiler Macaristan Konsolosluğu tarafından talep edilen vize başvuru belgelerine ek olarak aşağıda bulunan vize başvuru belgelerini Macaristan Konsolosluğu’na sunmalıdır.

 - Norveç Göçmenlik Bürosu (UDI) tarafından onaylanmış orijinal davetiye

- Davet eden kişinin pasaportu veya oturma izninin fotokopisi

Macaristan Konsolosluğu, Portekiz Vizesi Nedir?

Portekiz Cumhuriyeti ile Macaristan Cumhuriyeti arasından imzalanan ve 15 Mart 2011 tarihi itibariyle yürürlükte olan ortak vize merkezi anlaşmasına göre, Portekiz’e seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Portekiz vizesi başvurularını Portekiz Konsolosluğu ve Portekiz Büyükelçiliği yanı sıra Macaristan Konsolosluğu ve Macaristan Büyükelçiliği aracılığı ile de yapabilirler.

Portekiz Cumhuriyeti’ne seyahat edecek olan Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de geçerli oturum izni ile ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları Portekiz vizesi başvurusunda bulunmakla yükümlüdür. Ancak bu kişilerin pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunması koşulu kişileri Macaristan Konsolosluğu Portekiz vizesi başvuru işlemlerinden muaf duruma getirir.

Hususi(Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Macaristan Konsolosluğu’na Portekiz vizesi için başvuruda bulunmak zorunda değildir.  

Portekiz Vizesi Başvuru Belgeleri Nedir?

Portekiz Konsolosluğu vize şartları ile Macaristan Konsolosluğu vize şartları benzerdir. Bu nedenle Macaristan Konsolosluğu’nun Portekiz vizesi için talep ettiği başvuru belgeleri ile Macaristan Konsolosluğu Macaristan vizesi belgeleri aynıdır.

Ancak bazı Portekiz vizesi çeşitlerinde Macaristan Konsolosluğu tarafından talep edilen Macar vizesi başvuru belgelerinin dışında da belgeler talep edilmektedir. Macaristan Konsolosluğu’na Portekiz Aile- Arkadaş vizesi için başvuruda bulunan kişiler Macaristan Konsolosluğu tarafından talep edilen vize başvuru belgelerinin dışında,

 - Noter tarafından onaylanmış, İngilizce yazılmış orijinal davetiye

- Davet eden kişinin pasaportu veya oturma izninin fotokopisibelgelerini de Macar Konsolosluğu’na ibraz etmekle yükümlüdür.

Önemli Not: Portekiz vizesi başvurularını Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu vasıtası ile yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Portekiz vizesi için Macaristan Konsolosluğu’na ibraz edecekleri vize başvuru belgelerini İstanbul'daki Macaristan Konsolosluğu'nda kullanılan çalışma dillerinden birine (örneğin İngilizce veya Türkçe) çevirisi yapılmış olarak ibraz etmelidir.  Macaristan Konsolosluğu’na yapılan Portekiz vizesi başvurularına ilişkin vize harç bedeli Macaristan Konsolosluğu tarafından tahsil edilecektir.

Portekiz Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü Portekiz vizesi başvuru işlemlerini kabul etmeye devam etmektedir.

Duyurular

Macaristan Vize Başvurusunda Bulunacakların Dikkatine!

  Macaristan Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize biriminin yaptığı açıklamaya göre 2021 yılında alınmış Schengen Vizelerinde VIS...
2023-08-11 14:04:46

Macaristan Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Macaristan’ın Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Macaristan’ın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötü...
2023-08-11 14:04:25

Macaristan Başkonsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Macaristan Başkonsolosluğu yayınladığı bildiride 04.04.2021- 05.04.2021 tarihleri arasında Macaristan'ın resmi tatili kapalı olacağın...
2023-08-11 14:04:04

Macaristan Konsolosluk vize randevu sistemi hakkında

Macaristan vizesi Konsolosluk randevu alma işlemleri için Macaristan Konsolosluğu resmi web sitesi randevu alma butonlarını kulanarak Macarista...
2023-08-11 13:45:12
Tüm Duyurular