Macaristan Vizesi

Macaristan Vizesi 

Macaristan Schengen bölgesine üye bir ülke olması sebebiyle, Türk vatandaşlarının bu ülkeye giriş yapabilmeleri için Macaristan’a seyahatleri öncesinde Macaristan vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Ancak T.C.  Hususi (Yeşil) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport veya Hizmet (Gri) Pasaport hamili kişiler için Macaristan’ı ziyaretlerinde 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan ikamelerde, Macaristan vizesinden muaftırlar.

Schengen vizesi ve ülkeye giriş yapma kuralları yalnızca 90 günü geçmeyen kalış süresine ilişkindir. (90 gün tüm Schengen alanında kalış süresi olarak anlaşılmalıdır. Müsaade edilmiş günler her bir giriş için değil, hepsinin toplamı olarak addedilmelidir.) Uzun süreli, 90 günü geçen oturma izni kurallarını bazı ülkeler kendi ulusal hukuk kurallarına göre belirlemektedirler. Schengen vizelerinin verilmesinde uygulanan kurallar çeşitli ülkelerin konsolosluklarında birbirleriyle temelde uyuşmaktadır, vize ücretleri standarttır. Vizenin ülkeye giriş yapmaya yarayan geçici bir ön izindir ve Macaristan vizesine sahip olan kişiye otomatik olarak ülkeye girme hakkı vermediğini bilmek önemlidir. Giriş ve oturma izni koşullarının belgelenmesi yolcudan sınırı geçtiği anda da istenebilir, sınırda Macaristan'a giriş vizesini belgeleyemeyen yolcu Macaristan'a giriş yapamaz. 

Macaristan Vize Türleri Nedir?

Tüm Macaristan Vize Türleri Macaristan sınırlı süreli vize kategorisine giren Macaristan Turistik Vize, Macaristan Ticari Vize, Macaristan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi, Macaristan Eğitim Vizesi, Macaristan Kültürel ve Sportif Faaliyet Vizesi, Macaristan Sağlık Sebepli Vize ve Macaristan Şoför Vizesi için asgari 90 gün süreli ikame hakkı tanınmaktadır.  90 günlük Macaristan vizesi onayı alınmış ise bu süre 180 günü aşmayacak şekilde kullanılabilir, ertelenemez ve bir sonraki vize için 6 ay bekleme süresi vardır.   

DİKKAT! Macaristan seyahati öncesi veya sonrasında başka ülkeleri ziyaret etmeyi planlayan kişilerin gözönünde bulundurulması gereken konu: Macaristan vize başvurusunun en uzun kalınan ülke üzerinden yapılma zorunluluğudur. Eğer seyahat planına göre; her ülke için kalınan gün sayısı aynıysa, ilk giriş yapılan ülke üzerinden vize başvurusu yapılması gerektiği hatırlatılır.

Uzun süreli Macaristan Vize başvurusu gerektiren (eğitim, çalışma, aile birleşimi, oturum vb. ) Macaristan vizelerine başvuru yapması gereken Türk vatandaşları ile Türkiye’de oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları, Macaristan vizesi başvurularını Macaristan Konsolosluğu veya Macaristan Büyükelçiliği’ne doğrudan yapmak zorundadırlar.  

Macaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan ülkesine giriş yapabilmek için iki tip vize türünden biri için Macaristan vize işlem prosedürü bulunmaktadır. Kısa süreli Macaristan Schengen Vizesi ile Uzun süreli Macaristan Ulusal Vizesi için  vize işlem müracaatını, Türkiye Macaristan dış temsilcilikleri olan Macaristan Büyükelçiliği veya Macaristan Konsolosluğu’na yapmaları gerekmektedir.  Ancak Macaristan Konsolosluğu’nun yeni yürürlüğe koyduğu düzenlemeye göre; Schengen ülkelerine yönelik farklı seyahat amaçları için sınırlı süreli vize olan 'C' tipi vize başvurularını, Macaristan Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği Macaristan Vize Başvuru Merkezi ya da akredite olmuş turizm seyahat acentaları aracılığı ile kabul etmeye başlamıştır.

Ama kısa süreli Macaristan vize başvurularının değerlendirilmesi ve karar aşaması Macaristan Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Macaristan vize başvuru merkezleri ve akredite olmuş seyahat acentalarının Macaristan vize başvuruları hakkında karar verme, vize sürecine etki etme veya vize sonucuna müdahale etme hakkı bulunmaz. Macaristan Konsolosluğu başvuru dosyasının değerlendirilme aşamasında, Macaristan seyahat amacının sunulan belgelerle net şekilde kanıtlanamaması durumunda, konsolosluk yetkilileri tarafından ek evrak isteme ya da görüşme talebi bulunabilmektedir.  

Macaristan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Macaristan Konsolosluğu’na kısa süreli vize ve uzun süreli (ulusal) vize başvuruları randevu ile işleme alınmaktadır. Randevusuz başvurular dikkate alınmamaktadır. Macaristan Vize Randevu Merkezi, Macaristan vize işlem başvuru randevularını, online randevu sistemi veya çağrı merkezi aracılığıyla almaktadır. Macaristan vizesi başvuruları için randevu alma işlemi hafta içi her gün Pazartesi-Cuma Saat: 08:30-12:00 ile 13:00-16:30 arasında gerçekleştirilmektedir.

Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan Vizesi Süresi, Macaristan Konsolosluğu, Macaristan vizesi işlemlerini, evraklarla ilgili herhangi bir eksiklik yaşanmadığı ve / veya vize başvurusu resmi tatil (yılbaşı, bayram, paskalya)günlerine denk gelmediği takdirde 7-10  iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır. Macaristan Konsolosluğu’na yapılan vize başvurularında yaşanan yoğunluk sebebi ile müracaatların seyahat tarihinden en az 20 iş günü öncesinde yapılması; vize karar sürecinde gecikme yaşama riskini ortadan kaldıracaktır.

Macaristan Vizesi için Biometrik Veri Sistemi-VIS Nedir?

Macaristan Konsolosluğu, Biyometri Veri Kaydı sistemine geçmiştir. Bu sisteme göre; Schengen vizesi için başvuru yapacak kişilerin parmaklarının izlerini ve elektronik imzalarını vermeleri; biyometrik fotoğraf çekimi yaptırmaları zorunludur. Bir kereye mahsus yapılan bu uygulamayı yaptıran kişiler, pasaportlarında yer alan VIS ibaresi sayesinde, 5 yıl süre ile Biyometrik Veri beyanından muaf tutulmaktadırlar.

ÖNEMLİ NOT: 12 yaşın altındaki çocuklardan parmak izi alınmaz ancak biometrik fotoğraf alınır. Fiziksel olarak parmak izi vermesi imkansız olan kişilerden parmak izi alınmaz. Geçici fiziksel hasardan dolayı parmak izi veremeyen başvuru sahibi, geçici durumun ortadan kalktığı bir sonraki başvurusunda parmak izi vermek zorundadır

Macaristan Vizesi için Gerekli Evraklar Nedir?

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar, Macaristan schengen vizesi için Macaristan’a ziyaret sebebine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Macaristan'a seyahat amacına uygun olan evraklar ile başvurulması, doğru prosedürün izlenmesi, vize işlemlerinin olumlu ve zamanında sonuçlanması adına çok önemlidir.

Macaristan vizesi işlemlerine başlamadan önce pasaportun geçerliliğinin seyahat bitiş tarihinden sonra da en az 3 ay süresi olduğundan emin olunmalıdır. 10 yıldan eski, yırtık ve yıpranmış  pasaportlarla yapılan başvuruları, Macaristan Konsolosluğu geri çevirmektedir.

Macaristan vizesi işlem dosyasında yer alması gereken biyometrik fotoğrafın; beyaz arka fonda, rötuşsuz, 3,5 cm x 4 cm ölçülerinde ve güncel tarihte çekilmiş olması çok önemlidir. Fotoğrafı çekilen kişinin fotoğrafta gözlük, şapka, başörtüsü vb. aksesuarlarla yüzünün kapanmış olmamasına dikkat edilmelidir.

Macaristan Konsolosluğu, Macaristan vize başvuru sahiplerinin, başvuru sırasında sundukları evrakların; kişisel durumlarını net bir şekilde açıklayıcı nitelikte olmasını talep etmektedir. Çalışma durumu, eğitim durumu, finansal durum, akar/gelir mal varlığı, Türkiye veya yurtdışındaki aile fertlerine dair belgelerin detaylı sunumunu istemektedir.

Macaristan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Macaristan vize başvuru formu, Macaristan Konsolosluğu tarafından hazırlanmış bir Schengen vize başvuru formudur. Macar Konsolosluğu, Macaristan vize başvuru sahibi hakkında bilgi alımını bu form aracılığı ile edinirken Macaristan Konsololosluğu başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulmasını istemektedir. Eksik, yetersiz ve yanlış bir şekilde doldurulmuş başvuru formu ile vize başvurusu yapılmış olması halinde ise başvurunuz Konsolosluk tarafından geri çevrilecektir.

Macaristan vize başvuru formu, Macar vizesi işlemlerinizin en önemli bölümlerinden birisini oluşturmaktadır. Macaristan vize başvuru formu formu olmaksızın vize başvurusu gerçekleştiremez, başvuru dosyanızı işleme dahil edemez ve Macaristan vizesi alamazsınız. Ayrıca vize başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgilerinizin Macaristan vizesi için gereken belgelerde bulunan bilgilerinizle uyum içerisinde olması da Macaristan vize başvuru formu doldurma işlemlerinin göz önünde bulundurulması gereken ayrıntılarından birtanesidir. Macaristan vize başvuru formu İngilizce veya Türkçe olarak doldurmalı, büyük harf kullanmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

Macaristan Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

- SGK Hizmet Dökümü: Macaristan vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, vize başvurusunda ibraz edecekleri SGK Hizmet Dökümü belgelerini orijinal ve barkotlu olarak SGK kurumlarından temin etmelidir.

- Masraf yazısı: Macaristan’a seyahat edecek kişilerin seyahat masrafları başka bir kişi tarafından karşılanacak ise, seyahat masraflarını karşılayacak kişi, durumu ifade eden bir “Masraf yazısı” yazmalıdır. Macaristan Vizesi başvurusunda bulunan kişinin çalışma durumunu ve gelirini gösterir belgeler dosyaya eklenmelidir. 

- Banka Hesabı: Macaristan vizesi başvurusunda bulunan kişiler, başvuru esnasında banka hesapları ile ilgili belgelerin orijinallerini konsolosluğa sunmalıdır.

- Vip İşlemler: VIP uygulaması Macaristan vizesi işlem süresini kısaltmaya yönelik bir uygulamadır. Ancak Macaristan Konsolosluğu Macar Vizesi talebinde bulunan kişi ile ilgili incelenmesi gereken bir durum oluştuğunda, kişinin seyahatine yeteri kadar zaman var ise, işlem süresini uzatabilmektedir.  

- Ara Seyahatler: Macaristan Vizesi başvurusunda bulunan kişiler, işlemleri devam ettiği süreç içerinde başka bir seyahate gideceklerse ve bunun için pasaportlarının erken teslimini talep ediyorlarsa Macaristan vizesi başvurusunda bulundukları esnada ara seyahatlerine dair dilekçe ve ara uçuşu gösterir bilet/rezervasyon belgelerini sunmalıdır. İşlemler Macaristan Konsolosluğu’nun insiyatifinde olduğundan başvuru esnasında ara seyahatlerini beyan etmeyen kişiler sonradan Macaristan Vizesi işlemlerine müdahalede bulunamamaktadır. 

- Evrak Sıralaması: Macaristan Vizesi başvurusunda bulunan kişiler, vize başvuru evraklarını Macaristan Konsolosluğu tarafından talep edilen şekilde sıralamalıdır. 

Macaristan Vizesinden Hangi Ülkeler Muaftır?

Macaristan'a AB’ye ve AEA’ya (Avrupa Ekonomik Alanı) üye ülkelerin vatandaşları  ülke vatandaşları Schengen vizesi almadan turistik seyahat edebilirler. Bunların dışında aşağıdaki ülkelerin vatandaşları Macaristan’a vize almaksızın seyahat edebilirler:
Amerika Birleşik Devletleri, Andorra, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Brunei, Guatemala, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong (yalnızca “Hong Kong Special Administrative Region” pasaportu olanlar), İsrail, İsviçre, İzlanda, Japonya, Kanada, Kore Cumhuriyeti, Kosta Rika, Liechtenstein, Makao (yalnızca “Regio Administrativa Especial de Macau” pasaportu olanlar), Malezya, Meksika, Monako, Nikaragua, Norveç, Panama, Paraguay, Salvador, San Marino, Singapur, Şili, Uruguay, Vatikan, Venezuela ve Yeni Zelanda.
Macaristan’ın Schengen üyeliğini müteakiben de Türk ve Azeri diplomatik ve hizmet pasaportuna vize muafiyeti sürmektedir. 

 

Macaristan Vizesi Başvurusunun Ret Edilmesi Durumunda Ne Yapılır? 

Macaristan Vizesi başvurusunda bulunan kişiler, vize taleplerine “red” cevabı almaları durumunda bu karara itiraz etme hakkına sahiptir. Red kararına itiraz etmek isteyen kişiler, itiraz için gerekli belgeler ile Macarca ya da İngilizce yazılmış itiraz dilekçelerini hazırlayarak konsolosluğa şahsen başvurmalıdır. Macaristan vizesi red kararlarına yönelik itirazlara ilişkin başvurular hafta içi her gün 09:00- 11:00 saatleri arasında yapılabilir. 

Duyurular

Macaristan Vize Başvurusunda Bulunacakların Dikkatine!

  Macaristan Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize biriminin yaptığı açıklamaya göre 2021 yılında alınmış Schengen Vizelerinde VIS...
2023-08-11 14:04:46

Macaristan Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Macaristan’ın Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Macaristan’ın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötü...
2023-08-11 14:04:25

Macaristan Başkonsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Macaristan Başkonsolosluğu yayınladığı bildiride 04.04.2021- 05.04.2021 tarihleri arasında Macaristan'ın resmi tatili kapalı olacağın...
2023-08-11 14:04:04

Macaristan Konsolosluk vize randevu sistemi hakkında

Macaristan vizesi Konsolosluk randevu alma işlemleri için Macaristan Konsolosluğu resmi web sitesi randevu alma butonlarını kulanarak Macarista...
2023-08-11 13:45:12
Tüm Duyurular