Macaristan Orange Vize

Orange Vize

İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğu, Macaristan Schengen vizesi başvurularını 2015 yılından itibaren Orange vize merkezi aracılığıyla kabul etmektedir. Orange Vize, başta Macaristan olmak üzere Norveç, Portekiz, Slovenya Schengen vizesi başvuruları için Macaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize işlem bürosudur. Norveç Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği’nin İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğu ile bir temsiliyet anlaşması bulunmaktadır. Bu sebeple Norveç vizesi için kısa süreli vize başvurusunda bulunmak isteyenler Orange vize merkezi üzerinden başvurularını gerçekleştirilebilirler. Slovenya ve Portekiz’in de Macaristan Konsolosluğu ile bulunan temsiliyet anlaşması gereğince Slovenya ve Portekiz Schengen vizesi başvuruları da  Macaristan Konsolosluğuna teslim edilmek üzere Orange İstanbul vize merkezi tarafından kabul edilmektedir. Bu sebeple Orange Vize Merkezi, Macaristan’ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarına, ikameti Türkiye olan yabancı uyruklu üçüncü ülke vatandaşlarına; Türkiye Macaristan Büyükelçiliği ve Macaristan Başkonsolosluğunun yetki sahibi olduğu yabancı ülke vatandaşlarının Macaristan, Norveç, Portekiz ve Slovenya vize prosedürleri hakkında bilgi ve hizmet sağlamaktadır.

Orange vize merkezi, Macaristan Schengen vizesi bireysel başvuru sahiplerine, kolektif vize başvurularına ve Macaristan Schengen vizesi başvurusunu kabul eden tüm seyahat acentelerine hizmet vermektedir.  Macaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş tek vize işlem merkezi olan Orange, Macaristan’a kısa süreli seyahat edecek kişilerle Macaristan Konsolosluğu arasındaki koordinasyonu sağlamakta; Macaristan’ı kısa süreli ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve ikameti Türkiye olan üçüncü ülke vatandaşları Macaristan kısa süreli vize işlemlerini yürütmektedir. Orange, Macaristan’ın diplomatik temsilciliklerine outsource edilmiş bir bize başvuru merkezidir. Macaristan Konsolosluğu kısa süreli (Schengen) vizesi başvurularını Orange vize işlem bürosu üzerinden kabul etmektedir. Macaristan’ın diplomatik temsilciliğine incelenmesi için teslim edilecek belgelerde herhangi bir eksiklik ve biyometrik prosedürlerde ortaya çıkabilecek yanlışlık ihtimalini en aza indirgeyen, vize başvurusunda bulunan kişilerle Macaristan diplomatik temsilciliği arasında köprü görevi gören bir aracı kurumdur. Orange’ın verdiği randevu günü ve saatinde Schengen vizesi başvuru sahibi Orange başvuru merkezinde bulunmalıdır. Kişi Orange’a başvuru evraklarını teslim ettikten ve biyometri prosedürünü tamamladıktan sonra, Macaristan’ın diplomatik yetkileri Macaristan vizesini değerlendirme sürecine geçer. Macaristan vizesi başvuru işlemlerinde belgelerde beyan edilen bilgiler birbirleriyle çelişkili olmamalıdır. Macaristan Schengen vizesi başvuru sahipleri başvuru günü ve saatinde Orange vize merkezinde bulunmalıdır.  

Orange İstanbul Ofisinin Türkiye genelinde parçalı görev bölgesi bulunmamaktadır. Macaristan Schengen vizesine başvuruda bulunacak kişi Türkiye’nin neresinde olursa olsun başvurularını Orange İstanbul’dan Ofisinden yapabilmektedir.  Macaristan Schengen vizesi başvurusunu tamamlayan kişi başvuru sonucunu online olarak takip etmektedir. Schengen bölgesi dahilinde birden fazla ülkeye seyahat edilecekse ve Türkiye’ye döndükten sonra kişinin tekrar bir seyahat planı varsa ikili veya çoklu Schengen vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Seyahat edilecek diğer ülkelere dair konaklama ve ulaşım bilgileri de başvuru dosyasına eklenmelidir. Fakat iki veya çoklu Schengen bölgesi girişli vize talebinin onaylanması tamamen Macaristan Konsolosluğunun inisiyatifindedir. Orange vize merkezi, vize talebinin değerlendirme ve sonuçlandırma aşamasında hiçbir yükümlülüğünün bulunmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. 

Macaristan Schengen Vizesi Nedir?

1985 yılında topluluk çerçevesi dışında başlatılan Schengen işbirliği,  Schengen Bölgesi dış sınırlarını korumak ve güçlendirmek amacıyla bölge ülkeleri arasında serbest dolaşım imkanı sağlamaktadır. Macaristan Schengen bölgesine 21 Aralık 2007 tarihinde katılmıştır. Bu tarihten itibaren  Macaristan Schengen vizesi ve Macaristan oturum izni işlemleri bütün Schengen bölgesi sınır kurallarına göre düzenlenmiştir. 
Macaristan Konsolosluğu, Macaristan Schengen vizesi için kişinin seyahat amacına göre farklı belgeler talep etmektedir. Macaristan’a kısa süreli seyahat planlayan kişi Orange’dan randevu almalıdır. Orange’dan randevu aldıktan sonra parmak izi (VIS) prosedürü için Macaristan Schengen vizesi başvuru sahibi Orange’da parmak izi vermeli ve başvuru dosyasına eklemelidir. 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren AB ülkeleri vatandaşları dışında Schengen vizesi talebinde bulunan kişiler biyometrik veri prosedürüne tabi tutulmuştur. Bu tarihten itibaren Türkiye’deki tüm vize başvurularında başvuran kişilerden biyometrik fotoğraf ve parmak izi verilerinden oluşan V.I.S. (Vısa Information System- Vize Bilgi Sistemi) adı verilen sistem Schengen bölgesi başvurularının hızlı ve Schengen dolaşımının daha güvenli olmasını sağlamayı amaçlamaktadır.  25 Eylül 2014 tarihinden itibaren pasaportunun vize bölümünde V.I.S. ibaresi bulunan kişilerin tekrar parmak izi alma prosedürüne ihtiyaç duyulmamaktadır. Söz konusu tarihten itibaren Schengen kuralları çerçevesinde parmak izi vermiş olan kişi, 5 yıl süreyle Schengen bölgesi parmak izi uygulamasından muaf tutulmuştur.

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren VIS ibaresi bulunan vize sahibi kişi adına birinci derece aile bireyleri olsa bile hiç kimse başvuru sahibi adına başvuruda bulunamaz.  Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek bir engeli olan kişilerden parmak izi işleminden muaf tutulmuştur. Geçici fiziksel hasardan dolayı parmak izi veremeyen başvuru sahibi, fiziksel rahatsızlığı ortadan kalktığı zaman gerekli birime gidip parmak izi vermek durumundadır.  12 yaşının altında olan çocuklar parmak izi prosedüründen muaf olsa da biyometrik fotoğraflarını ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.  Macaristan Schengen vizesi için kişinin seyahat amacına göre farklı belgeler talep edilmektedir. Macaristan'a seyahat etmek isteyen kişi, seyahat amacına göre değişiklik gösteren evrakları başvuru dosyasına eklemelidir. Orange Vize Başvuru Merkezi'nde, seyahat amacınıza göre değişiklik gösteren, Macaristan Konsolosluğunun Schengen vize kabul prosedürlerine uygun olarak danışmanlık ve vize hizmeti verilmektedir.


Schengen vizesi prosedürü içerisinde hazırlanılması gereken evraklar ve pasaport işlemlerinin eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanmalıdır. Başvuru formu ve evraklarında bulunan herhangi bir yanlış beyanın sorumluluğu tamamen başvuru sahibine aittir.  İlk defa Macaristan vizesi işlerinde bulunacak kişiler Macaristan Schengen vizesi başvuru formunu dikkatle doldurmalıdır. Gerekli aktarım sürecinde Schengen ülke sınırları kuralları dahilinde gerekli belgelerin temini ve pasaportun güncel olarak resmi işlemlere uygun (Macaristan Schengen vizesi için iki boş sayfasının bulunması, vize sonlanma tarihinden sonra pasaportun altı ay geçerliliğinin bulunması) olması gerekmektedir.  Orange vize merkezi,  başvuru yapılmadan önce Macaristan Konsolosluğunun yoğun olduğu tarihler göz önünde bulundurulmalıdır. Macaristan’ın ve Türkiye’nin resmi tatillerinde Macaristan Konsolosluğu kapalıdır. Macaristan Konsolosluğunun dönemsel olarak yoğun olduğu tarihler göz önüne alınarak başvuru yapılmalıdır. Macaristan’a seyahat etmeyi planlayan başvuru sahibi olası aksaklıkları ve Macaristan Konsolosluğunun vize işlem süresini uzatma ihtimalini göz önünde bulundurarak ulaşım ve konaklama rezervasyonlarını yapmalıdır. 

Macaristan Vize Randevusu Nasıl Alınır?


Orange Vize Merkezi randevu sistemiyle çalışır. Randevu günü ve saatinde başvuru sahibinden Schengen Anlaşması gereğince parmak izi alınır. Orange vize başvuru merkezi Macaristan Schengen vize talep yoğunluğundan dolayı, Macaristan vizesi gerekli evrakların teslimi ve biyometrik işlemler için randevu sistemiyle çalışmaktadır. 
Kısa süreli Macaristan Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişi, Orange’dan Macaristan vize randevusu almalıdır. Randevu, başvuru sahibinin seyahatinden minimum 15 gün öncesinden alınmalıdır.  25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınan Schengen vizelerinde parmak izi verilmiş olsa dahi vizenin üzerinde “VIS” ibaresi bulunmalıdır. “VIS” ibaresi bulunmayan daha önceden alınmış Schengen vize sahiplerinin tekrar parmak izi vermesi gerekmektedir. 
Schengen Vize Bilgi Sistemi (VIS) uygulaması sebebiyle randevu bekleme süresi Macaristan Schengen vizesi başvurusunun yoğun olduğu tarihlerde uzayabilmektedir. Macaristan vizesi başvurusunda bulunacak kişi, Ankara’da ikamet ediyorsa tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini Macaristan Konsolosluğuna sunmalıdırlar. 
Macaristan’a seyahat eden kişinin masrafları birinci dereceden yakını tarafından karşılanacak ise seyahat eden kişi ile bağını kanıtlayıcı belgeleri Orange vize başvuru merkezine teslim edeceği başvuru dosyasına eklemelidir. 

Macaristan Vize Ücreti Ne Kadardır?

Macaristan vize ücreti Euro ile yapılmaktadır, Türk Lirası kabul edilmemektedir.  Macaristan Schengen vize başvuru ücreti 60/35 Euro’dur.  Macaristan Konsolosluğunun yetkilendirdiği kurum ve Schengen vize başvurularını kabul eden diğer seyahat acenteleri bu ücrete ek olarak Macaristan Schengen vizesi hizmet ücreti almaktadır. Ayrıca başvuru sırasında talep edilen her işlem (biyometrik fotoğraf çekimi, fotokopi, kurye)  için ayrı ücret talep edilmektedir. 
Macaristan VIP Vizesi Ücreti; Macaristan VIP vizesi başvuru ücreti 160 Euro’dur. VIP vizesi talebinde bulunan kişilerden ayrıca fotokopi, başvuru formu doldurma ve kurye ücreti talep edilmemektedir.
Macaristan Vizesi Süresi
Macaristan vizesi ortalama olarak 7-10 iş gününde çıkar. Macaristan seyahati için 1 ay önceden başvuru yapılabilmektedir. Macaristan vizesi başvuru sahibi Macaristan Konsolosluğunun yoğun olduğu tarihleri göz önünde bulunarak başvuruda bulunmalıdır. Macaristan Schengen vizesi başvuruları ortalama olarak Macaristan Schengen vizesi başvuru sahibinin seyahat tarihinden iki gün önce sonuçlansa da Macaristan Schengen vizesinin onaylanma sürecinde günü geçen uçak ve konaklama biletlerinin tüm sorumluluğu tamamen başvuru sahibine aittir. Orange vize merkezinin online vize başvuru takip sistemi bulunmamaktadır, Macaristan Schengen vizesi başvuru sahibi online olarak vize durumunu sorgulayabilir.

Macaristan Vizesi Reddi Durumunda Ne Yapılır?

Macaristan Konsolosluğu egemenlik yetkisini kendi iradesiyle sınırlama, ülkeye hangi yabancının hangi koşulda girebileceklerini belirleme hakkına sahiptir. Bu sebeple Macaristan Konsolosluğu kişinin Macaristan vizesi başvurusunu uygun görmemesi halinde reddedebilir. Macaristan vizesi başvurularında Macaristan Konsolosluğunun talep ettiği şartlardan bir veya birkaçının yerine getirilmemesi, belgelerin eksik veya hatalı olması, başvurunun ret alma olasılığını doğrudan etkilemektedir. Macaristan vizesi reddedilen kişinin birden fazla itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Macaristan vizesi reddedilen kişinin Macaristan Konsolosluğuna 8 gün içinde itiraz etme veya yeniden Macaristan vizesine başvuruda bulunma hakkı bulunmaktadır. 

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nedir?


Çalışanlar İçin gerekli evraklar;
•    Macaristan’a seyahat edecek olan kişi SSK’lı çalışanıysa, 4A hizmet dökümlerini e-devlet şifresiyle barkodlu olarak çıkartması gerekmektedir. Barkodlu olmayan ve güncel olmayan hizmet dökümleri Macaristan Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. 
•    Vize Talep Dilekçesi, Şirketin Antetli kağıda Konsolosluğa Hitaben Türkçe, İngilizce ve Macarca olarak yazılabilir. İçeriğinde vize talebinde bulunan kişinin adı soyadı, iş yerinde ki görevi, seyahat amacı, seyahat tarihleri belirtilmelidir. Belirli bir şirkete bağlı olarak çalışan kişinin masraflarını şirket sağlayacaksa, şirket sahibi Macaristan Konsolosluğuna hitaben, şahsen yazacağı ve çalışanının Macaristan’da bulunacağı tarihleri de şirketinin antetli kağıdına yazacağı içeren dilekçede Macaristan Schengen vizesi başvuru dosyasına eklenmelidir. 
•    Uluslararası geçerliliği olan Seyahat Sağlık Sigortası 
•    Macaristan’da konaklama ve ulaşım bilgilerini içeren rezervasyon detayları
•    Çalışılan şirketin faaliyet belgesi, İmza Sirküleri, Vergi Levhası ve Sicil Gazetesi fotokopisi
•    Sigortalı Çalışanlar için SSK İşe Giriş Bildirgesi, Son 3 aylık Maaş bordrosu ve Barkodlu SSK Hizmet Dökümü (Barkodlu olmalıdır)
•    Ticari seyahatler için şirketin son 3 Aylık  bankadan kaşeli ve imzalı Banka Hesap Hareketleri 
•    Turistik seyahatler vize alacak kişinin  bankadan kaşeli ve imzalı son 3 Aylık Banka Hesap Hareketleri 
•    Ticari Başvurular için Macaristan’daki ticari kurumdan gelecek davetiye
•    Varsa gayrimenkul ve araç ruhsat fotokopileri
•    Kimlik Fotokopisi
•    2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Şirket Ortakları için gerekli evraklar;

•    Şirket ortakları şirketin antetli kağıdına Macaristan Konsolosluğuna hitaben Türkçe, İngilizce veya Macarca olarak yazılmış Vize Talep Dilekçesi. Vize talep dilekçesinde vize talebinde bulunan kişinin adı, soyadı, iş yerindeki görevi, seyahat amacı, seyahat tarihleri mutlaka belirtilmelidir. 
•    2 adet biyometrik fotoğraf
•    Uluslararası geçerliliği olan Seyahat Sağlık Sigortası 
•    Ulaşım ve konaklama rezervasyonlarını gösterir belgeler
•    Bağlı bulunulan şirketin faaliyet belgesi, imza sirüküleri, Vergi Levhası ve Sicil Gazetesi fotokopisi
•    Ticari Macaristan Schengen vize başvuruları için şirketin son üç aya ait, bankadan kaşeli ve imzalı banka hesap özeti
•    Ticari Macaristan Schengen vize başvuruları için Macaristan’daki şirketten talep edilecek davetiye
•    Turistik Macaristan Schengen vize başvuruları için kişinin son üç aya ait, bankadan kaşeli ve imzalı banka hesap özeti
•    Mevcutsa gayrimenkul ve araç ruhsat fotokopileri
•    Kimlik fotokopisi
Emekliler için gerekli evraklar;
•    Emeklilik defter fotokopisi
•    Kimlik fotokopisi
•    2 adet biyometrik fotoğraf
•    Vize Talep Dilekçesi, Macaristan Schengen vizesi, vize talep dilekçesi konsolosluğa hitaben Türkçe, İngilizce ve Macarca olarak hazırlanabilir. Vize Talep Dilekçesinde Macaristan Schengen vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin ası soyadı, seyahat amacı ve seyahat tarihleri belirtilmelidir.
•    Uluslararası geçerliliği bulunan Seyahat Sağlık Sigortası
•    Ulaşım ve konaklama rezervasyon belgeleri
•    Turistik seyahatler için vize başvurusunda bulunacak kişinin bankadan kaşeli ve imzalı,  bireysel son üç aylık banka hesap hareketi
•    Mevcut ise gayrimenkul ve araç fotokopileri

Öğrenciler İçin Gerekli Evraklar;

•    Öğrenci Belgesi
•    2 adet biyometrik fotoğraf
•    Kimlik Fotokopisi
•    Uluslararası geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigortası
•    Nüfus Kayıt Örneği
•    Macaristan seyahati ulaşım ve konaklama rezervasyonlarını içeren ulaşım ve konaklama rezervasyonları
•    Macaristan Schengen vizesine başvuruda bulunacak kişinin varsa bireysel, bankadan kaşeli ve imzalı son 3 aylık banka hesap hareketleri
•    Varsa ev tapu ve araç ruhsatı fotokopileri
 Masrafları karşılayacak kişi varsa; 

•    Sponsorun  çalıştığı şirketten temin edeceği şirket faaliyet belgesi, imza sirküsü, Vergi Levhası ve Sicil Gazetesi fotokopisi
•    Sigortalı Çalışanlar için SSK İşe Giriş Bildirgesi, Son 3 aylık Maaş bordrosu ve SSK Hizmet Dökümü
•    Garantör olacak  kişinin son 3 Aylık Banka Hesap Hareketleri ( Bankadan Kaşeli ve İmzalı).
•    Antetli kağıda Macaristan Konsolosluğuna hitaben Türkçe, İngilizce ve Macarca yazılmış Vize talep Dilekçesi. Vize Talep Dilekçesi’nde başvuruda bulunan kişinin adı, soyadı, iş yerindeki görevi, seyahat edecek kişinin seyahat amacı, seyahat tarihleri vize talep dilekçesinde belirtilmelidir.
•    Mevcut ise ev tapu ve araç ruhsat fotokopileri
•    Garantörün Kimlik Fotokopisi 
•    Macaristan’a seyahat edecek olan kişinin masrafları eşi tarafından karşılanacaksa evlilik cüzdanının fotokopisi de başvuru dosyasına eklenmelidir.
Macaristan seyahat amacına ve farklı statülere göre istenen belgelere ek olarak İstanbul Başkonsolosluğu ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Macaristan Konsolosluğu tarafından talep edilebilecek ek evraklar aşağıdaki gibidir;
    Eski Pasaport ( Eğer eski pasaportlar elinizde yoksa Emniyet Müdürlüğü'nden son 10 yıla ait yurtdışı giriş çıkış dökümü ve protokol yazısı )
    Nüfus kayıt örneği ( Tüm aile bireylerini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneği )
    Davet eden şahıs ile nüfus kayıt örneği  ( Yurtdışından size davetiye göndermiş olan kişi ile akrabalık derecesini gösteren nüfus kayıt örneği )
    Sicil gazetesi ( Ticari sicil gazetesi )

Macaristan Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

•    Macaristan Schengen vizesi başvuru dilekçesi Türkçe, İngilizce ve Macarca yazılabilirken, Macaristan Schengen vizesi başvuru formu Türkçe veya İngilizcedir.
•    Macaristan Schengen vizesi başvurularında dikkat edilecek önemli bir nokta da başvuru dosyasına eklenecek konaklama ve ulaşım rezervasyon bilgilerinin İngilizce veya Türkçe olmasıdır. Norveç, Portekiz, Slovenya’ya gerçekleştirilecek seyahatlerin konaklama ve ulaşım rezervasyon bilgileri kendi dillerinde değil Türkçe veya İngilizce olmalıdır.
•    Norveç, Portekiz, Slovenya’ya seyahat edecek kişilerin pasaportuna da Macaristan Schengen vizesi basılmaktadır, fakat gidecek ülkenin kısaltılmış ibaresi (örneğin Norveç, NR) Macaristan Schengen vizesi üzerinde bulunmalıdır.
•    Macaristan Schengen vizesi başvuru sahibi çalışan ise Macaristan Schengen vizesi tüm kategoriler için barkodlu 4A hizmet döküm belgesini sunulmalıdır. 

Duyurular

Macaristan Vize Başvurusunda Bulunacakların Dikkatine!

  Macaristan Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize biriminin yaptığı açıklamaya göre 2021 yılında alınmış Schengen Vizelerinde VIS...
2023-08-11 14:04:46

Macaristan Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Macaristan’ın Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Macaristan’ın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötü...
2023-08-11 14:04:25

Macaristan Başkonsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Macaristan Başkonsolosluğu yayınladığı bildiride 04.04.2021- 05.04.2021 tarihleri arasında Macaristan'ın resmi tatili kapalı olacağın...
2023-08-11 14:04:04

Macaristan Konsolosluk vize randevu sistemi hakkında

Macaristan vizesi Konsolosluk randevu alma işlemleri için Macaristan Konsolosluğu resmi web sitesi randevu alma butonlarını kulanarak Macarista...
2023-08-11 13:45:12
Tüm Duyurular