Macaristan Turistik Vize

Macaristan Turistik Vize 

Macaristan turistik vizesi, Macaristan kültürünü tanımak ve tatil amaçlı kısa süreli seyahat edeceklerin başvuruda bulunması gereken vize tipidir.  Macaristan Turistik Vizesi, “kısa süreli” Schengen vize kategorisindedir. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Macaristan turistik vize prosedürünü tamamlamakla yükümlüdürler.  Macaristan turistik (Schengen) vizesinin süresi en fazla 180 gün içinde Schengen Bölgesi'nde 90 günü aşmayan seyahatler için kullanılabilir. 

.Kişinin seyahat tarihlerine, mesleki durumuna, yaş durumuna, beyan edilen konaklama ve ulaşım bilgilerine ve Macaristan Konsolosluğunun inisiyatifine göre 90 günü aşmayan vize süresi belirlenmektedir. Macaristan Schengen bölgesi üyesi olduğu için Macaristan  Schengen vizesine sahip olan kişiler, seyahatlerini Macaristan'dan başlatmaları halinde  diğer Schengen Bölgesi ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkını elde ederler. 

Macaristan Konsolosluğu, Macaristan turistik vizesi için 21 Aralık 2007'den sonra Macaristan'ın diplomatik temsilcilikleri tarafından hazırlanmış resmi, Macaristan Schengen vizesi talep  formlarını kabul edilmektedir.  Macaristan Turistik vizesi talebinde bulunan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığı başvurularda yabancı uyruklu kişinin Türkiye'de yasal oturma iznine sahip olduğunu belgelemesi gerekmektedir.  

Macaristan turistik vize başvurularında bulunan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye'de oturma iznine sahip yabancı uyruklu kişiler,  ülkede kalış süresini kapsayan ve uluslararası geçerliliği olan; acil tıbbi işlemin yanı sıra sağlık nedeniyle yurda gönderilmesi gerektiğinde geçerli olan 30000 Euro tutarındaki sağlık sigortasını temin etmelidirler.

Macaristan Turistik vizesi verilen vize süresi dahilinde tüm Schengen alanında serbest dolaşımı sağlamakla birlikte, Macaristan Turistik vizesi başvuru sahibi bir çok ülkeyi içeren bir seyahat planlanıyorsa birbiri ile bağlantılı gidilecek hedefler durumunda Schengen Bölgesine girişini Macaristan ile yapmalıdır. Schengen giriş yapılacak ülkenin Schengen vizesine başvuru yapılmalıdır. Birbiri ile bağlantılı olmayan gidilecek hedefler durumunda ziyaretin süresi belirleyicidir.  Başvuru sahibi için Macaristan, gidilmek istenen ana yolculuk hedefi değil ise veya başvuru sahibi ilk olarak Macaristan’a giriş yapmayacaksa  Schengen Turistik vize talebinde bulunan kişi  Macaristan’ın dış temsilciliğine başvuru yapmamalı; gidilmek istenen ülkenin konsolosluğundan Schengen vizesi talebinde bulunmalıdır.  Sınır kapılarında ana kural gereği vize verilmemektedir; bu işlem yalnızca AEA vatandaşlarının aile üyeleri söz konusu olduğunda, başka ülke vatandaşlarına ise tümüyle istisnai koşullarda uygulanabilir.

Macaristan'a AB’ye ve AEA’ya (Avrupa Ekonomik Alanı) üye ülkelerin vatandaşları  ülke vatandaşları Schengen vizesi almadan turistik seyahat edebilirler. Bunların dışında aşağıdaki ülkelerin vatandaşları Macaristan’a vize almaksızın seyahat edebilirler:
Amerika Birleşik Devletleri, Andorra, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Brunei, Guatemala, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong (yalnızca “Hong Kong Special Administrative Region” pasaportu olanlar), İsrail, İsviçre, İzlanda, Japonya, Kanada, Kore Cumhuriyeti, Kosta Rika, Liechtenstein, Makao (yalnızca “Regio Administrativa Especial de Macau” pasaportu olanlar), Malezya, Meksika, Monako, Nikaragua, Norveç, Panama, Paraguay, Salvador, San Marino, Singapur, Şili, Uruguay, Vatikan, Venezuela ve Yeni Zelanda.
Macaristan’ın Schengen üyeliğini müteakiben de Türk ve Azeri diplomatik ve hizmet pasaportuna vize muafiyeti sürmektedir

Macaristan turistik vize talebinde bulunacak kişi Macaristan Konsolosluğuna beyan edeceği bilgilerde ülkeye giriş nedeninin turistik amaçlı olduğunu belirtmelidir. Macaristan vizesi talep dilekçesinde Macaristan'a turistik olarak seyahat edeceğini beyan eden başvuru sahibi gerek başvuru formunda gerekse vize talep dilekçesinde aile ziyaretinde bulunacağını ya da işiyle ilgili bir faaliyette bulunacağını ima eden ibarelere yer vermemeli, Macaristan seyahat niyetini açık bir şekilde, çelişkisiz olarak ifade etmelidir.  

Macaristan turistik vize başvuru sahibinin genel olarak istenenlerin dışında Schengen bölgesinde dolaşımda bulunağı ve konaklayacağı vize süresi boyunca giderlerini karşılayacak maddi teminat belgesini de başvuru dosyasına eklemelidir. 

Macaristan Konsolosluğu Macaristan Turistik vizesi için talep edilen evrakların dışında başka belge isteme ve gerekli gördüğü durumda başvuru sahibini mülakata çağırma hakkına sahiptir. 

Macaristan turistik vize talebinin değerlendirilme süresi 30 güne kadar ulaşabilir, fakat ortalama olarak Macaristan turistik vize talebinin değerlendirme süresi 7 iş günüdür. 

Macaristan Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nedir?

Macaristan Turistik Vize belgelerinde bulunması gereken özellikler; 


Macaristan Konsoloslukları tarafından istenmekte olan Macaristan turistik schengen vizesi gerekli belge listesi aşağıdaki gibidir;

1.Macaristan vize başvuru formu

*Macaristan Konsolosluğu tarafından hazırlanmış Macaristan Schengen vize başvuru formu kişinin eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgileriyle doldurulmuş olmalıdır.
2. Pasaport 

Macaristan Konsolosluğu Schengen vize başvurusunda kullanılacak olan pasaportlarda aşağıdaki kriterleri aramaktadır;

* Macaristan turistik vize başvurularında kullanılacak Pasaportların en az iki sayfasının boş olması gerekir.

* Pasaportun son on yıl içerisinde düzenlenmiş ve deforme olmamış olması zorunludur. Yıpranmış ya da eski pasaportla (Lacivert) başvuru yapılıp, vize alınmış olsa dahi ülkeye girişiniz kabul edilmeyebilir. 

* Pasaportların seyahatinizin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olmalıdır. 
3. 2 adet Biyometrik Fotoğraf 

*Macaristan Konsolosluğunun istediği biyometrik fotoğraf ebatları 35x45 mm' dir.

*Macaristan turistik vize başvuru sahibinin güncel halini temsil etmesi gerekir.

*Maksimum son üç ay içerisinde çekilmiş olması gerekir.

*Fotoğrafın arka fonu beyaz, kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir ülkenin vize işleminde kullanılmamış olması gerekir.

4. Tam vukuatlı nufus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi:

*Macaristan Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği orijinal belge olarak beyan edilmelidir.

* Ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

5. Kişinin maddi durumunu ispat eden belgeler:

*Macaristan turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bodroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olması gerekir.

*Macaristan Turist Schengen vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 5000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olması gerekir.

*Ayrıca Macaristan vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri vize başvuru belgeleri arasında bulundurulmalıdır.

6.Macaristan Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin vize talep dilekçesi;

*Macaristan Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun ya da çalışmakta olduğu şirketin antetli kağıdına işveren veya şirket yetkilisi tarafından Macaristan Konsolosluğuna/Elçiliğine hitaben yazılmış olmalıdır. Macaristan Konsolosluklarına veya Elçiliğine yazılacak dilekçe, İşveren veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olması gerekir.

*Macaristan Konsolosluğunu hitaben yazılacak olan vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Macaristan'a gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgilerini içermelidir. 

* Macaristan Schengen vizesi alacak olan kişi İşveren ise; 

şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilmiş dilekçe içeriklerini göz önünde bulundurarak kendi adına hazırlaması gerekir.

* Macaristan Turistik Schengen vizesi alacak olan kişi Emekli ise; 

yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek Konsolosluğa hitaben şahsen yazması gerekir.

*Macaristan Schengen vizesi alacak olan kişi Devlet Dairesi çalışan ise;

 bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde hazırlamalıdır.

*Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe olması gerekir.

*Macaristan vize müracaatında bulunacak kişi eğer, Macaristan seyahati sonrası 2. veya 3. Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmesi gerekir.

7.Kişinin  bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler;

*Vergi levhası; Macaristan vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini içermelidir. 

*Faaliyet belgesi; Macaristan vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Macaristan vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı güncel tarihli olarak ibraz edilmelidir.

*Şirketin imza sirküleri ; Macaristan turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

*Şirketin ticaret sicil gazetesi; Macaristan Turistik Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

8. Kişinin çalıştığını gösteren belgeler; 

Macaristan vize müracaatında bulunacak kişilerin

*SGK işe giriş bildirgesi,

*SGK hizmet dökümü,

*Bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi olması gerekir.

9.Macaristan'a seyahatin amacını içeren ve gidilecek bu ülkede seyahatin amacını destekleyecek bilgilerin gösterilmesi:

*Macaristan vize işlemlerinde bulunacak kişilerin Macaristan’da konaklama gerçekleştireceği yere ait bilgiler.Macaristan turistik vize başvuruları için yapılacak hotel rezervasyonları kişinin Macaristan'da bulunacağı tarihleri içermelidir.

*Macaristan dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. Macaristan Turistik Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin Macaristan ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içeren belgeler

*Macaristan turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin Macaristan seyahatinin içeriği ticari veya ziyaret içerikli olacak olması halinde Davetiye belgesi.

*Macaristan vize işlemlerinde bulunacak kişi eğitim amaçlı Macaristanseyahat gerçekleştirecek olması halinde, hukuki münasebet, eğitim alınacak okula ödenen miktara dair belgeler ve varsa okula kayıt belgeleri mevcut olması gerekir.

*Macaristan vize işlemlerinde bulunacak kişi, sağlık ve tedavi maksadıyla bu ülkeye seyahat gerçekleştirecek olması halinde kişinin Mcaristan’da tedavisini gerçekleştirecek kurumun kabul belgesi ve vize başvuru sahibinin Macaristan’da tedavi olmasını öneren geçerli, orijinal heyet raporu gerekmektedir.

10.Macaristan Schengen turistik vizesi için gerekli acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge;

*Macaristan vize işlemlerinde bulunacak kişinin Macaristan'da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

11. Aşağıdaki ünvanlara sahip olan kişilerin ek olarak hazırlaması gereken belgeler şöyledir;

Macaristan turistik vizesi alacak kişi Emekli ise;

*Emekliğini gösteren belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

Macaristan turistik vizesi alacak kişi memur ise;

*Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum belgeleri

Macaristan turistik vizesi alacak kişi öğrenci ise;

*Güncel tarihli orjinal öğrenci belgesi olması gerekir.

Macaristan turistik vizesi alacak kişi çiftçi ise;

*Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler gerekmektedir.

12.Macaristan Turistik vizesi almak için aşağıdaki özel durumlara sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar:

*Macaristan turistik vizesi alacak kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmesi gerekir.

*Macaristan turistik vize alacak kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. oturma izni belgesi fotokopisi olmalıdır.

*Macaristan turistik vizesi alacak kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini vermesi gerekir.

*Pasaport fotokopileri, Macaristan vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri gerekmektedir.

Duyurular

Macaristan Vize Başvurusunda Bulunacakların Dikkatine!

  Macaristan Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize biriminin yaptığı açıklamaya göre 2021 yılında alınmış Schengen Vizelerinde VIS...
2023-08-11 14:04:46

Macaristan Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Macaristan’ın Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Macaristan’ın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötü...
2023-08-11 14:04:25

Macaristan Başkonsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Macaristan Başkonsolosluğu yayınladığı bildiride 04.04.2021- 05.04.2021 tarihleri arasında Macaristan'ın resmi tatili kapalı olacağın...
2023-08-11 14:04:04

Macaristan Konsolosluk vize randevu sistemi hakkında

Macaristan vizesi Konsolosluk randevu alma işlemleri için Macaristan Konsolosluğu resmi web sitesi randevu alma butonlarını kulanarak Macarista...
2023-08-11 13:45:12
Tüm Duyurular