Macaristan Yatırımcılar İçin Vatandaşlık Programı

Macaristan ve Türkiye arasındaki ilişkiler köklü bir ortak tarihe sahiptir. Türklerin ve Macarların ortak geçmişlerinin birikimiyle birbirlerini dost olarak gören iki devlet arasındaki işbirliği ve karşılıklı çıkarlar temelinde gelişmektedir. NATO çatısı altında müttefik Türkiye ve Macaristan arasındaki ekonomik, kültürel, ticari ilişkiler olumlu yönde ilerlemektedir.

Türkiye Cumhuriyetinin 2015 yılında Macaristan’a olan ihracatı 712 milyon, Macaristan’dan olan ithalatı 1,3 milyar dolar olmak üzere toplam ikili ticaret hacmi 2 milyar doları bulmuştur. Macaristan’daki Türk yatırımlarının toplam değeri 100 milyon dolar civarındadır. Macaristan’da faaliyet göstermekte olan 100’ün üzerinde Türk firması vardır.  Macaristan ve Türkiye arasındaki ikili ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkartmak hedeflenmektedir.

İki ülkenin uluslararası kuruluşlar nezdinde sağladıkları işbirliği düzeyi de memnuniyet verici bir noktaya gelmiştir. Ülkelerimiz çok taraflı forumlarda genellikle ortak hareket etmekte, başta adaylıklar konusu olmak üzere Türkiye ve Macaristan her alanda yapıcı bir işbirliği sergilemektedir.

Macaristan Yatırımcılar İçin Vatandaşlık Programı

Küresel ekonomide yaşanan sorunlar sebebiyle yabancı yatırımcı çekme konusunda sıkıntı yaşayan bazı Avrupa Ülkeleri daha fazla yabancı yatırımcı çekmek için “tahvil karşılığında vatandaşlık” elde etme hakkını sunmaktadırlar. Ocak 2013 tarihinden itibaren Devlet Tahvillerinden satın alan yabancıların Macaristan vatandaşlığının yolu açılmıştır.  Macaristan devlet tahvili, yatırımlarını orta ve uzun vadede değerlendirerek güvenli sabit bir getiri elde etmek isteyen yatırımcılara yönelik yatırım aracıdır. Devlet tahvilleri sabit getirili yatırım araçlarındandır. Macaristan yatırımcılar için tahvil bedeli 300.000 Euro'dur. Bu ücrete ek olarak 60.000 Euro kayıt ve işlem bedeli talep edilmektedir. 

Macaristan devlet tahvili alan kişiler, daimi/süresiz olarak Macaristan oturma iznini elde edebilirler, 5 yılın sonunda tahvil miktarını hiçbir eksiklik olmadan geri alabilirler, 7 yıl içinde Macaristan vatandaşlığı hakkını ve buna bağlı olarak AB pasaportuna başvurma hakkını elde edebilirler. Macaristan Vatandaşlık Tahvil Programının ana avantajı, yatırımcıların mülk satın alma zorunluluğunun bulunmamasıdır. Ayrıca Macaristan devlet tahvili alan yatırımcı eşi ve reşit olan çocukları da aynı haklardan yararlanabilmesi de Macaristan vatandaşlığının yolunu açan tahvil programına olan rağbeti arttırmıştır.

Yatırımcılar beş yıl içinde geri dönüşü devlet tarafından garanti edilen tahvillere yatırım yapmayı tercih etmektedir. Macaristan Devlet Zimmet Ajansı (Magyar Államadósság Központ), 2014 yılı şubat ayı sonuna kadar 502 adet Yerleşim Tahvili satmıştır. Macaristan yatırımcılar için vatandaşlık programı da bunlardan biridir. Macaristan devlet tahvili alan yatırımcının aile bireyleri de başvuruda belirtildiği takdirde daimi oturum izni hakkından faydalanabilirler. Yatırımcının aile bireyleri için ek ücret talep edilmemektedir. Macaristan devlet tahvili alan yatırımcının çocukları da  AB’deki prestijli üniversitelerde AB vatandaşı gibi eğitim alma ve Schengen Bölgesi ülkelerinde serbest dolaşım hakkını elde ederler.

AB ülkelerinden olan Macaristan’da yatırımcı daimi oturum iznine sahip olduğunda bir oturum kartı alır. Bu oturum kartı ile istediği Schengen Bölgesi ülkesine giriş çıkış yapabilir. Macaristan yatırımcı programına katılan kişi Macaristan’da ömür boyu geçerli süresiz oturma iznine sahip olabilmektedir. Ayrıca Schengen bölgesinde süresiz serbest dolaşım hakkına sahip olabilir ve devlet tahvili aldıktan sonra 7 yıl içinde Macaristan vatandaşı olarak Avrupa Birliği pasaportunu alma hakkını elde eder.

2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan 2013 yılından itibaren uygulamada olan yatırımcı yoluyla Macaristan Vatandaşlığı programı ile AB üyesi olmayan ülke vatandaşların ülkede yatırım yapmaları karşılığında vatandaşlık yolunu açmaktadır. Macaristan yatırımcılık programıyla 4-6 hafta içinde yatırımcılar daimi oturum izni alma hakkını elde ederler. Devlet tahvili ile Macaristan daimi oturma iznini elde eden yatırımcılar gerekli koşulları sağlamaları halinde 7 yıl içinde Macaristan vatandaşlığını elde edebilirler.

Macaristan’a yapılacak yatırımın benzer programlara göre daha düşük olması ve devletin garantisi altında geri alınabilmesi de bu programın avantajlarındandır.  Macaristan yatırımcılar için devlet tahvili programının bir diğer ayrıcalığı da kişinin Macaristan’da yaşama, adres gösterme veya konut kiralama gibi zorunluluklarının bulunmamasıdır. Macaristan’a yatırım yapan kişinin reşit çocukları ve ebeveynleri de yatırımcıyla birlikte başvuruda bulundukları takdirde aynı hakları elde ederler.

Macaristan Yatırımcı Programı,  yatırımcıların Macaristan hükümet tahvillerine finansal katkıda bulunan yatırımcıların Macaristan daimi oturma iznine sahip olmalarını sağlar.  Macaristan oturma izni programı için başvuru işlem süresi yaklaşık 3 ay sürmektedir.

Macaristan çifte vatandaşlık hakkı tanıyan ülkeler arasındadır. Macaristan devlet tahvili ile daimi oturma izni almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan yatırımcı kendi ülkesinin vatandaşlık haklarını kaybetmeden Macaristan vatandaşlığına da sahip olarak Schengen bölgeleri içinde vizesiz, serbest dolaşım hakkını elde eder ve AB vatandaşlığının tüm ayrıcalığına da sahip olur.

Macaristan devlet tahvili, Macaristan yatırımcı programı kapsamında yatırımcılar için özel olarak hazırlanmıştır ve faizi bulunmamaktadır. Yatırımcı isterse 5 yılın sonunda yatırdığı miktarda herhangi bir artış ya da azalma olmadan, miktarın tamamını geri alabilmektedir. Yatırımlar, Macaristan Devleti’nin garantisi altındadır, herhangi bir risk taşımaz.

Macaristan Yatırımcı Programına Başvuru Koşulları

 • Macaristan tahvillerine 300.000 Euro tutarında yatırım yapılmalıdır. Bu ücrete 60.000 Euro tutarında kayıt ve işlem ücreti talep edilmektedir.
 • Yapılacak olan bireysel değerlendirme/denetim işlemi için başvuru sahibinin gelir kaynaklarını ve şahsi malvarlığını gösterir belgelerin beyan edilmesi gerekmektedir.

Macaristan Yatırımcı Programının Avantajları

 • Macaristan Yatırımcılık Programıyla devlet tahvili alan yatırımcılar aile ve çocukları için de Macaristan daimi oturum izni talebinde bulunabilir
 • Macaristan daimi oturum iznine sahip vatandaşların yedi yıl ikamet süresinin ardından Macaristan Vatandaşlığına başvurabilme hakkı bulunmaktadır.
 • Macaristan daimi oturum izni almış vatandaşların Macaristan’da kesintisiz olarak Macaristan’da ikamet etme zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Yatırımcılar sahip oldukları daimi oturum izniyle, Schengen bölgesine vizesiz olarak girebilirler.
 • Diğer Yatırımcılık Programlarına göre tahvil miktarı daha düşüktür.
 • Yatırımcılar,  Macaristan daimi oturum izinleriyle AB ülkelerinde yaşama, çalışma ve öğrenim görme hakkını elde ederler.
 • Devlet tahvili alan yatırımcılar için Macaristan’da bir sene içinde asgari olarak ne kadar süre geçirilmesi gerektiği ile ilgili bir yükümlülük, zaman sınırlaması (183 gün kuralı) yoktur.
 • Macaristan yatırımcılar için vatandaşlık programına dahil olan kişi, Avrupa’nın 33 ülkesinde vizesiz olarak 6 ay içerisinde 90 güne kadar serbest dolaşım hakkına sahip olur. (İrlanda ve AB’den çıksa da AB ile gümrük üyeliği devam eden Birleşik Krallık bu uygulamaya dahil değildir.)
 • Yatırımcılar için vatandaşlık programı kapsamında 5 yıllık sürenin en az 4 yılını Macaristan’da ikamet ederek geçiren yatırımcı, 4 yılın sonunda sahip olduğu daimi oturum iznini farklı bir AB ülkesine taşıyarak orada yaşama, çalışma ve eğitim görme hakkını elde eder.

Duyurular

Macaristan Vize Başvurusunda Bulunacakların Dikkatine!

  Macaristan Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize biriminin yaptığı açıklamaya göre 2021 yılında alınmış Schengen Vizelerinde VIS...
2023-08-11 14:04:46

Macaristan Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Macaristan’ın Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Macaristan’ın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötü...
2023-08-11 14:04:25

Macaristan Başkonsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Macaristan Başkonsolosluğu yayınladığı bildiride 04.04.2021- 05.04.2021 tarihleri arasında Macaristan'ın resmi tatili kapalı olacağın...
2023-08-11 14:04:04

Macaristan Konsolosluk vize randevu sistemi hakkında

Macaristan vizesi Konsolosluk randevu alma işlemleri için Macaristan Konsolosluğu resmi web sitesi randevu alma butonlarını kulanarak Macarista...
2023-08-11 13:45:12
Tüm Duyurular